erupție pe corp după vaccinul astrazeneca

Vaccinul AstraZeneca: erupție pe corpul mamei unui copil autist

Afecțiuni

Leigh King, în vârstă de 41 de ani, coafeză, a spus că pe piele i-a apărut această erupție după ce a primit vaccinul AstraZeneca. Mama a spus că nu poate să aibă grijă de fiul autist în vârstă de 13 ani din cauza durerii. Autoritatea britanică de reglementare a medicamentelor enumeră erupțiile cutanate ca o posibilă reacție la vaccinul AstraZeneca.

Anunțuri publicitare

Se spune că aceste erupții cutanate sunt mai puțin frecvente – afectează una din 100 de persoane – în urma studiilor clinice.

Erupție cutanată de la vaccinul AstraZeneca

Leigh King, din Lanarkshire de Nord, din Scoția, a susținut că pe pielea ei a apărut această erupție aproape imediat după ce a primit prima doză în urmă cu două săptămâni – și este încă dureroasă.

„Pielea mea era atât de dureroasă și fierbinte în permanență”, a spus ea. „Nu am simțit niciodată durerea așa … și aș spune că a fost cel mai rău moment din viața mea este o subevaluare absolută.”

Anunțuri publicitare

Coafeza, în vârstă de 41 de ani, a fost invitată să facă vaccinul deoarece este singura îngrijitoare a fiului său autist, Aidan, de 13 ani. Doamna King a spus că nu a putut să aibă grijă de adolescent de atunci, din cauza erupțiilor ei dureroase.

citește și:

Ea a susținut că a fost la spital pentru ajutor de trei ori, dar a fost alungată de medici, în ciuda durerii atât de puternice.

Anunțuri publicitare

Autoritatea de reglementare a medicamentelor din Marea Britanie enumeră erupțiile cutanate ca efect secundar „neobișnuit” al vaccinului AstraZeneca – care afectează până la una din 100 de persoane – și a înregistrat până acum 3.795 de cazuri. Nu este clar dacă a suferit o reacție alergică la ser sau dacă erupția a fost cauzată de reacția naturală a sistemului imunitar la ser.

Acest tip de reacție nu este menționat ca o posibilă reacție la vaccinul Pfizer, dar câteva mii de britanici au raportat, de asemenea, că au suferit erupții cutanate după ce au primit acel ser.

Anunțuri publicitare

Până în prezent, în Marea Britanie au fost administrate peste 34 de milioane de vaccinuri, majoritatea fiind furnizate de AstraZeneca.

Galerie Foto (Sursa DailyMail)

Anunțuri publicitare

Dermatologii britanici au spus că erupțiile cutanate ar fi putut fi declanșate de „o serie de alte cauze, mai degrabă decât de vaccinul în sine”. Site-ul NHS spune că erupțiile pot fi declanșate de alergii alimentare, mușcături de insecte și expunere la frig.

Sursa:dailymail.co.uk

poate te interesează

Anunțuri publicitare
Anunțuri publicitare
Anunțuri publicitare

Vaccinul AstraZeneca: erupție pe corpul mamei unui copil autist 7

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.